Balandžio 21 d. Šilutės pirmojoje gimnazijoje vyko konferencija „Herderio skaitymai 4“. Tai jau ketvirtoji konferencija, kurią organizavo Šilutės pirmoji gimnazija, siekdama tęsti šios mūsų miesto gimnazijos tradiciją ir paminėti Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos Respublikos šimtmetį. Todėl šios konferencijos pagrindinė idėja buvo pasirinkta Ievos Simonaitytės frazė „Viena giminė, viena kalba, viena žemė“.
Konferencijos dalyvius pasveikino Šilutės pirmosios gimnazijos direktorė Laima Spirgienė ir Šilutės švietimo ir kultūros skyriaus vedėja Dainora Butvydienė. Jos pabrėžė, kad šiandien diskutuoti apie humanistą J. G. Herderį ypač aktualu, nes tai reiškia kalbėti apie bendražmogiškas vertybes ir nuostatas. Todėl kasmet pirmosios gimnazijos bendruomenė kartu su bendraminčiais vėl grįžta prie diskusijos apie J. G. Herderio palikimą ir kartu žvelgiama plačiau – o kas slypi „už Herderio…“.
Konferencija vyko mišriu būdu, joje buvo dvi dalys. Pirmoje dalyje pasirodė gimnazijos mokiniai ir jų mokytojai. Gimnazijos folklorinis ansamblis, kuriam vadovauja mokytoja Giedrė Pocienė atliko keletą mūsų krašto giesmių. Ansamblio narės II a klasės mokinės Gabija Urbonavičiūtė ir Karina Tamašauskaitė pristatė mažlietuvių giesmes, jų ypatumus. II c klasės mokinė Pija Overlingaitė kalbėjo apie tautiškumo problemą I. Simonaitytės romane „Aukštujų Šimonių likimas“. Konferencijai ją ruošė mokytoja Lina Liepinienė. IV a klasės mokinė Lukrecija Lazaraitytė ir mokytoja Vaida Galinskienė konferencijos dalyviams parodė ir pristatė Mažosios Lietuvos moterų tautinius rūbus, palygino juos su Žemaitijos pavyzdžiu. Žemaitės rūbus pristatė IV b klasės mokinė Vytautė Kubaitytė. Malonus netikėtumas šioje programos dalyje buvo mokytojos Jolitos Ežerinskės pasirodymas. Šią konferencijos dalį užbaigė Martyno Jankaus muziejaus direktorė Liudvika Burzdžiuvienė su pranešimu „Rašytojos Ievos Simonaitytės laiškai Valteriui Didžiui“. Buvo tikrai vertinga sužinoti apie mūsų krašto rašytojos ryšius su Australijos lietuviais, jų bendravimą.
Antroji konferencijos dalis buvo labiau akademinė – dr. Arvydas Juozaitis pristatė pranešimą „Kaip Klaipėdoje saugomas/nesaugomas Kauno Lietuvos palikimas“ . Keistas jausmas apėmė – tarsi naujai atrandi Klaipėdą, sužinai, kokią įtaką šiam puikiam miestui padarė buvimas Lietuvos valstybės sudėtyje 1923 – 1939 metais. Dr. Liucija Citavičiūtė pristatė nuotolinį pranešimą „Pirmasis istorikas iš Piktupėnų“. Netikėta ir puiku sužinoti, kad mūsų krašte dar iki Simono Daukanto veikalo pasirodė istorijos veikalas apie Napoleono karus! Beje, parašytas puikia lietuviška kalba ir jo autorius Piktupėnų parapijos klebonas Kristupas Danielius Hasenšteinas. Konferenciją užbaigė Raimondos Zanderienės (Raimos Zander) pristatymas – filmas apie J. G. Herderio gimnazijos auklėtinį, pasaulinio garso grafiką Archibald Bajorat (Arčibaldą Bajoraitį). Pasirodo, koks talentingas ir neabejotinai didžiai humaniškas žmogus mokėsi senojoje Šilutės J. G. Herderio gimnazijoje! Jo palikimas – penkiolika grafikos darbų – jau nuo praėjusio amžiaus pabaigos yra saugomas mūsų Šilutės pirmojoje gimnazijoje, bet nebuvo plačiau pristatytas ir žinomas. Konferencijos dalyviai vieningai pritarė, kad gimnazijoje privalo atsirasti nuolatinė Arčibaldo Bajoraičio darbų ekspozicija. Apie šį žmogų, jo kūrybą žinoti privalo kiekvienas mūsų gimnazijos bendruomenės narys. Štai kokius pranešimus išklausė ir reikšmingus sutarimus priėmė konferencijos „Herderio skaitymai 4“ dalyviai.
Konferencijos pabaigoje aptarėme ir klausimą, kam būtų galima skirti kitų metų susitikimą „Herderio skaitymus 5“. Vieningai sutarėme kalbėti apie filosofą Imanuelį Kantą, kurio reikšminga gimimo sukaktis bus minima 2024 metais. Svarbu ir tai, kad Kanto protėvių gyvenimas yra tampriai susijęs ir su senąja Šilute.
Iki susitikimo kitąmet konferencijoje „Herderio skaitymai 5“. Jeigu būtų norinčių mūsų renginyje skaityti pranešimą, dalintis kita įdomia informacija kviečiame kreiptis.
Dėkoju visiems, kurie prisidėjo rengiant „Herderio skaitymus 4“. Tai Šilutės rajono Švietimo pagalbos tarnyba ir specialistė Nijolė Rimkuvienė, Šilutės rajono Švietimo ir kultūros skyriaus specialistė Vida Kubaitienė, Šilutės pirmosios gimnazijos administracija, mokytojai ir darbuotojai – Laima Toliušienė, Jūratė Leonienė, Irena Šulgienė, Daiva Peštenienė, Vytautas Kirjanovas, Albertas Keizeris.
Algirdas Gečas,
Renginio organizatorius, Šilutės pirmosios gimnazijos istorijos mokytojas ekspertas